Çalışma Matı Kullanımın Çocuk Gelişimine Katkıları Nelerdir?
25 Nisan 2022 /

3d kalem kullanırken yararlanılabilecek birçok teknik ve yöntem mevcut. Bu yazımızda bu tekniklerden biri olan silikon çalışma matını ele alacağız.  Çalışma matının kullanımı ve çocukların gelişimine katkılarına değineceğiz.

Çalışma matı, 3d kalem ile çalışmalarınızı kolaylaştıran harika bir şablon kaynağıdır. 3D kalem ile silikon mat üzerindeki oyukları doldurarak çalışma matını tıpkı bir kalıp gibi kullanabilirsiniz. Çalışma matının oyuklarına akıtılan filament soğuduğunda bulunduğu kalıbın şeklini almış olacaktır. Çalışma matının üzerinde bulunan ve kolaylıkla modellenebilen 2 boyutlu baskıları doldururken 3d kaleme el alışkanlığı kazanmış olacaksınız. 3d kaleme el yatkınlığınız arttığında oluşturduğunuz 2 boyutlu modellerden iki tane doldurabilir, ardından doldurulmuş iki deseni birbirine yakın tutarak ve ardından boşluğu filament malzemeyle doldurarak 3 boyutlu çalışmalar yapabilirsiniz. Üretmenin tadını çıkarırken biryandan da el göz koordinasyon becerisi kazanırsınız.  

Çalışma matının üzerindeki ızgaralar hayal gücünüzü, yaratıcılığınızı, ölçeklendirme becerinizi, 3 boyutlu bakış açınızı geliştirmenizi sağlayan referans çizgileridir. İçinizdeki tasarımcıyı ortaya çıkarmanız için çalışma matı mükemmel bir şablon kaynağıdır. Üzerindeki ızgaralar, cm ölçüleri, üçgen, daire gibi şekiller hayal gücünüzdeki şablonu çıkararak spontane çalışmalar yapmanıza imkan tanır. Izgaraları örerek örgü parçaları çıkarabilirsiniz- tıpkı lego parçaları gibi- ve bu parçaları birleştirerek kısa sürede ölçekli 3 boyutlu tasarımlar yapabilirsiniz. Bu tasarımlar soyuttan somuta şeklinde bir düşünce yapısı oluşturduğundan hayal gücü ve motor becerileri konusunda çok iyi bir kazanım sağlar.

Blog yazımızda anlatılan örgü modeli ile spontane çalışmanın hayal gücünüzde daha iyi canlanması için 3d kalem ve çalışma matı ile oluşturulmuş “Robot” çalışmamızın videosunu incelemenizi tavsiye ederiz. Öğrencilerimiz için en iyi öğrenme deneyimlerini yaratmak istiyorsanız, bu 3d kalem ve çalışma matından yararlanmanız sizin için harika bir seçim olacaktır. Web sitemize gidin ve deneyler dünyasına bir yolculuğa çıkın…

Hayal et, tasarla, üret

Robot çalışması videosu için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=p-yBJ76pKB8&ab_channel=matafilament