3D kalem ve Filament Zararlı mıdır ?
20 Kasım 2019 /

3D kalem ve Filament Zararlı mıdır?


3D kalemlerin dış materyali genellikle ABS materyalinden yapılır. ABS materyal bir çok oyuncağın yapımında da kullanılan bir materyaldir. 3D Kalem içeriğinde kullanılan filament isimli kartuş ise FDM, PLA, ABS ve PCL gibi birçok materyalden oluşabilir. Üretmek istediğiniz 3 boyutlu ürüne ve kullanım alanına göre filament türü seçilmelidir. 3D kalemlerde yoğunlukla PLA ve ABS Filamentler tercih edilir. Birçok 3D kalem PLA ve ABS filament kullanımına göre tasarlanmıştır.


  • ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene), mukavemeti yüksek ve petrol bazlı bir termoplastiktir. Yüksek sertlik ve dayanıklılık gereken esnekliği az olan ürünlerin baskısında kullanılır. Yiyecek ve içecekler ile kullanımı önerilmez. Genellikle basım sıcaklığı 230°C – 250°C arasındadır.
  • PLA (Polylactic Acid): Mısır nişastasından üretilen bu materyal tamamen organik olup Zaralı madde miktarı minimumdur. 3 Boyutlu çize yeni başlayanlar tarafından fazlaca tercih edilen bu materyalle istediğiniz ürünü oluşturabilirsiniz. Özellikle çocukların kullanımı için uygundur.  

  • İSTEDİĞİNİZ RENK VE İSTEDİĞİNİZ UZUNLUKTA fİLAMENT TEMİNİ İÇİN BAKINIZ...


Satın alınan filamentin RoHS ve FCC sertifikası olduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir.